Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
Seznamte se s novými Pravidly a Podmínkami soukromí spojené s nařízením GDPR.
Založit účet
 

paj 

1957 - 1960 Má léta středoškolská: Družice

70 fotek září až prosinec 1960 - zobrazení
V rámci vymýšlení různých aktivit, jimiž jsme oplývali navzdory blížícímu se konci středoškolského studia jsme namysleli, že bychom mohli vydávat třídní, potažmo školní časopis. Nejprve jsme potřebovali souhlas vedení školy. To nám zajistili náš třídní Josef Skácel pod podmínkou, že budeme v každém čísle uveřejňovat překlad jakési povídky ruského autora z jeho pera, hlavně však František Bouška, jenž byl shodou okolností v té době zástupcem ředitele školy. Jemu také náležel něco, jako ideový dohled. Něco, jako cenzura, to abychom si moc nevyskakovali.

Časopis jsme začali vydávat se všemi peripetiemi, které k tomu patří v kroužku asi 5 až 6 spolužáků, různě se obměňujících podle potřeby. Výtvarným redaktorem byl Alex (Saša Růžička), participovali Bernouš (Jindra Adámek), Ťop (Petr Ohnheiser), Pekař (Jiří Sivý), Mája Malíková), Ivan Malota, Hana Čimburová a Máša (Marie Durčáková) a já Děda coby hlavní redaktor.

Někdy kolem přelomu roků 1960 a 1961 jsme se zřejmě vyčerpali z nápadů, neboť poslední disponibilní číslo z dubna 1961 již bylo vydáno péčí spolužáků třídy 10. B , na čemž se podíleli Jiří Žilka, Josef Venglář a další.

Po celou dobu jsme sháněli, zda někdo ze spolužáků schoval čísla časopisu. Po dlouhé době 55 let se takový člověk objevil.

Díky pořádkumilovnosti a laskavosti naší kamarádky Ireny Adamcové, roz. Kuchařové, alias Jožky, se nám dochovala jednotlivá čísla námi vydávaného časopisu Družice. Jožka mi tato čísla zapůjčila a já je oskenoval a prohnal grafickým editorem s úmyslem minimalizovat nedostatky, jež na stránkách zanechal zub času. Věřte, že ani tak se mnohdy má dobře míněná snaha nesetkala s očekávaným účinkem.

Proměňte svá alba ve fotoknihu

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.